ابزار هدایت به بالای صفحه

تارنمای تخصصی تاریخ ایران

راه در جهان یکی است و آن راه ؛ راستی است

تارنمای تخصصی تاریخ ایران

راه در جهان یکی است و آن راه ؛ راستی است

اسلایدر

سیناروک (اشک دهم)

سوشیانت | شنبه, ۲۲ تیر ۱۳۹۲، ۱۰:۲۵ ق.ظ | ۰دیدگاه

 پس از مهرداد دوم٫ میان مدعیان سلطنت کشمکش و نزاع درگرفت.در واقع در طول پادشاهی دودمان اشکانی فترتی پیش آمد. به هر حال بعد از مرگ پادشاه مزبور٫ تاریخ پارت روشن نیست و آگاهی درستی از جانشین یا جانشینان وی در دست نداریم. تنها چیزی که میدانیم این است که به سال ۷۶ پیش از میلاد سینتاروک یا سنتروک و یا به گفته ی یونانیان ساناروی کس بر سر کار آمد.

  یکی از محققان به نام پرسی گاردنر او را برادر فرهاد دوم و پسر مهرداد اول می داند و گوت اشمید که در مورد اشکانیان آگاهی های زیادی به دست داده است٫ عقیده دارد که سیناروک یکی از پسران ارشک دیکایوس و ظاهرا مدتی در اسارت سکاها بوده و سپس به یاری آنها بر تخت نشسته است.

سینتاروک که بعد از مهرداد دوم بر تخت نشست وی هنگامی که به سلطنت رسید پیرمردی هشتاد ساله بود و دولت اشکانی هم درگیر جنگ های شاهزادگان و خاندان های اشکانی بود.سنتاروک به سبب کهولت، پسر خود فرهاد سوم را شریک سلطنت کرد. پیداست که در زمان این فرمانروای ناتوان دولت اشکانی نتوانست بر آشفتگی فزایندۀ خود چیره شود. تیگران پادشاه ارمنستان که از زمان مهرداد کبیر درگیر جنگ با ایران بود از فرصت به دست آمده استفاده کرده آذرآبادگان (آذربایجان) را تصرف کرد و تا رود فرات هم پیش رفت٫ او علاوه بر دست اندازی به قلمرو اشکانیان به باقی مانده ی دولت سلوکی هم دست اندازی کرده و خود را شاهنشاه نامید.

مدت پادشاهی سینتاروک حدود ۵ سال بود . (۷۶ یا ۷۵- ۷۰ یا ۶۹ پیش از میلاد)

  • ۹۲/۰۴/۲۲
  • سوشیانت

دیدگاه (۰)

هیچ دیدگاهی هنوز بیان نشده

ارسال دیدگاه

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
تحلیل آمار سایت و وبلاگ