ابزار هدایت به بالای صفحه

تارنمای تخصصی تاریخ ایران

راه در جهان یکی است و آن راه ؛ راستی است

تارنمای تخصصی تاریخ ایران

راه در جهان یکی است و آن راه ؛ راستی است

اسلایدر

خاندان آل بویه

سوشیانت | سه شنبه, ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۲، ۱۲:۲۹ ق.ظ | ۰دیدگاه

آل بویه

على - عماد الدوله - پسر بزرگ ابوشجاع ، نخستین پادشاه از سلسله آل بویه است ، که در زمان پادشاهى مرداویج ، به فرماندهى کرخ از توابع خوزستان منصوب گردید. و پس از در گذشت مرداویج ، على عمادالدوله با همکارى سپاهیان دیلمى و دو برادرش ، شهرهاى اصفهان و شیراز و خوزستان را به تصرف خود در آورد و حکومت مقتدرى را تشکیل داد و مدت شانزده سال و شش ماه پادشاهى کرد و در سال 338 هجرى در شهر شیراز بدرود حیات گفت . سلسله آل بویه از مردم ایران و از اهالى گیلان بودند. اینان در اوائل قرن چهارم هجرى در شهر ((دیلم )) زندگى مى کردند. در فرهنگ انجمن ناصرى آمده است : دیلم و دیلمیان ، با اول مکسور و یا مجهول و لام مضموم ، نام شهرى است از ولایات گیلان که موى مردم آنجا اغلب مجعد است . و در بستان السیاحه آمده است : دیلمیان محلى است مسرت نشان از اطراف گیلان و از توابع لاهیجان و از قدیم مردمش شیعه بوده اند که پادشاهان دیالمه از آنجا برخاسته اند و اکثر ایشان به زیور کلمات آراسته اند، بنابراین تحقیق بعضى از مورخان ایشان از نسل بهرام گور، و به اعتقاد جمعى از فرزندان یزدجرد فرار کرده ، به گیلان رفتند، و چون مدتى در دیلم اقامت نموده بودند، آنان را به این نام خوانده اند .در شهر دیلم ، ابوشجاع بویه زندگى مى کرد.

وى سه فرزند به نام هاى على ، حسن و احمد داشت . ابن اثیر در حوادث سال 321 هجرى مى گوید: ابو شجاع خوابى مى بیند و براى تعبیر خواب خود به نزد مردى که در تعبیر خواب مهارت داشته مى رود و مى گوید: من در خواب دیدم که بول مى کنم و آتشى از آلتم بیرون آمده و به طرف آسمان بالا رفت ، آنگاه شعله آتش سه قسمت شد و پراکنده گردید و به سبب این آتش همه جا نورانى شد و مردم در برابر این نور خاضع شدند!معبر گفت : این خواب بسیار خوب است ، و از ابوشجاع وجهى را جهت تعبیر خوابش طلب کرد. او گفت : به خدا چیزى ندارم . معبر گفت : تو سه فرزند دارى که در آینده ، آنها صاحبان سلطنت و حکومت پادشاهى خواهند بود.
ابوشجاع بر اثر تنگدستى ، هر سه فرزندش را در ارتش حکومت ((مرداویج )) وارد کرد. این سه فرزند، چنان لیاقتى از خود نشان دادند که به سمت فرماندهى سپاه منصوب گردیده ، شهرت فراوانى را به دست آوردند، و سرانجام از اطاعت مرداویج ، سر پیچى کرده و ادعاى استقلال نمودند

پس از در گذشت على عماد الدوله ، حسن رکن الدوله حکومت را در دست گرفت . حکومت او بر اساس عدل و داد بود و در مدت زمامدارى اش مردم در آسایش به سر مى بردند. . رکن الدوله با امرای سامانی ، به خصوص ابوالحسن سیمجور که از جانب سامانیان حکومت خراسان را داشت ، اغلب در کشمکش بود . تنها وقتی صلح میان این دو خانواده رخ داد که امیر نوح سامانی از دختر عضدالدوله خواستگاری کرد و این ازدواج هم صورت گرفت ( 361 ه.ق.) رکن الدوله مساجد زیادى را بنا کرد، و نسبت به سادات ، مهربان بود و بعد از 44 سال پادشاهى ، در سال 366 هجرى در گذشت

معزالدوله ، فرزند کوچک ابوشجاع ، سلطانى عادل بود که در عراق حکومت مى کرد و حکومتش بر عدل استوار بود. او بسیار مهربان و نسبت به فقرا، بخشنده بود، و نسبت به حضرت سید الشهدا علیه السلام ارادت خاصى داشت و اول کسى بود که روز عاشورا را تعطیل رسمى اعلام کرد. همان معزالدوله بود که در بغداد دستور داد سب آل علی (‌ع‌) موقوف شود و مراسم عزاداری ماه محرم را برپاداشت . به خصوص، در ایام عاشورای سال 352 ه.ق. که جمع کثیری در بغداد گرد آمدند و بازارها بسته شد ،‌مردم آن روز آب ننوشیدند و در بازارها خیمه پر پا کردند و بر آن خیمه ها پلاس آویختند و زنان بر سر وروی خود می کوفتند .از این زمان رسم زیارت قبور ائمه – علیهم اسلام – رایج گردید و بغداد به دو قسمت مهم شیعه نشین ( کرخ )‌ و سنی نشین تقسیم شد ( 363 ه.ق.) . همچنین ، مقام نقابت علویان هم در زمان آل بویه تاسیس شد . امرای حمدانی که به حمایت خلیفه به بغداد تاختند ، از معزالدوله شکست خوردند . معزالدوله در سال 336 ه.ق. بصره را تصرف کرد . همچنین در سال 337 ه.ق. به موصل تاخت و ناصر الدوله حمدانی را فراری ساخت .اقامت معزالدوله در سال 356 ه.ق. در بغداد ادامه داشت . معزالدوله 21 سال و یازده ماه حکومت کرد و در سال 356 هجرى در گذشت .

پس از در گذشت رکن الدوله ، عضد الدوله بر تخت سلطنت جلوس ‍ کرد، و او اول کسى است که لقب ((پادشاهى )) را گرفت عضد الدوله در سال 356 هجرى به حکومت رسید. عضدالدوله در 357 ه.ق. یک لشکر کشی به کرمان انجام داده بود . عضدالدوله پسر رکن الدوله با عزالدوله پسر معزالدوله چندین بار به جنگ پرداخت . یکی از آن جنگها در حوالی بغداد بود که طی آن ، عزالدوله شکست خورد و به موصل فرار کرد . معروف است وقتی این خبر را به رکن الدوله رساندند، از شدت خشم خود را از تخت به زیر انداخت و چند روز از خوردن باز ماند . بعدها ، عزالدوله بختیار مورد بخشش امرای آل بویه قرار گرفت . این امر به تدبیر ابوالفتح وزیر انجام یافت . او با دانشمندان رفتارى خوش داشت و نسبت به مقام شامخ حضرت على بن ابیطالب علیه السلام از خود کرنش خاصى نشان مى داد. بقعه مبارکه امام على علیه السلام و امام حسین علیه السلام را به طرز با شکوهى تعمیر کرد، و در اطراف شهر مدینه دیوار کشید، براى شیخ مفید احترام قائل بود و به دیدنش مى رفت . عضدالدوله در شوال سال 372 ه.ق. در بغداد به بیماری صرع دچار شد و در همان جا در گذشت . او را در نجف به خاک سپردند . تاسیس بیمارستان عضدی بغداد در سال 371 ه.ق. به توصیه محمد زکریای رازی ، فیلخانه عضدی ، کتابخانه عضدی شیراز و بند امیر بر رود کر ، از بناهای عضدالدوله است (365ه.ق ) . مزار سلمان فارسی را نیز او بنا نهاد .

پس از در گذشت مشرف الدوله ، برادرش جلال الدوله جانشین او شد و مدت 17 سال پادشاهى کرد و در شعبان سال 435 هجرى در گذشت . او علاقه فراوانى به مذهب تشیع داشت و در این مذهب بسیار استوار بود و همیشه به زیارت امام اول و امام سوم شیعیان مى رفت و چون به یک فرسنگى مى رسید، پیاده شده ، پا برهنه مى رفت . غناوى مى گوید: آل بویه در ترویج و نشر بسیار کوشا بودند و مذهب شیعه در عصر آل بویه از هر جهت پیشرفت کرده بود.
اهالى بغداد که تا زمان آل بویه سنى بودند، پس از حکومت آنان مذهب تشیع را از جان و دل پذیرا شدند.
ابن اثیر در حوادث سال 352 هجرى گوید: معز الدوله با یک فرمان همگانى ، روز عاشورا را تعطیل رسمى اعلان نموده و خرید و فروش را در آن روز ممنوع ساخت و دستور داد در این روز بر حسین علیه السلام عزادارى برپا دارند و اشک بریزند. و نیز دستور داد در روز 18 ذیحجه به مناسبت روز عید غدیر و ولایت امام على علیه السلام ، شهر را آذین نموده و جشن بگیرند.

دیدگاه (۰)

هیچ دیدگاهی هنوز بیان نشده

ارسال دیدگاه

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
تحلیل آمار سایت و وبلاگ