ابزار هدایت به بالای صفحه

تارنمای تخصصی تاریخ ایران

راه در جهان یکی است و آن راه ؛ راستی است

تارنمای تخصصی تاریخ ایران

راه در جهان یکی است و آن راه ؛ راستی است

اسلایدر

میترا یا مسیح؟

سوشیانت | چهارشنبه, ۲۰ دی ۱۳۹۱، ۱۱:۰۳ ب.ظ | ۱دیدگاه

تولد مسیح یا میترا؟یلدا به زبا ن سر یانی (که ز ما نی در پهنه ی جنو ب خا و ری اسیا گستر ده بود ) بمعنا ی تولد و زایش است

تولد چه کسی؟ تولد عیسا؟ که عیسا در بیش از سه هزار سال پیش که ایرانیان این شب را جشن می گر فتند هنوز زاده نشده بود.

پس شب اغاز زمستان. تولد و زایش چه کسی است ؟

در باور ایرانیا ن کهن، بو یژه در بر ر سی های پژوهند گانی چون بیح بهروز و هاشم رضی امده است که در سال 272 پیش از زایش مسیح و در روزی که با ادینه ی امر وزی به گا هشماری کنونی ما برابر با پنجم فروردین ماه 25 مارس بود. فرشته ی باران بنام انا هیتا که دوشیز ه ای دست نخورده و بی شوهر بود در دریا چه کیا نسیه (ها مون) شنا می کند و نطفه ادمی که فر زرد شت در ان جای داشت و در ابها شناور بود در زهدان او جای می گیرد و او را با رور می کند.

پس از 275 روز از بارور شدن. در نیمروز نخستین روز زمستان (1 دی) برابر با 22 دسا مبر سا ل 272 پیش از زایش مسیح در استا ن کنونی از وی کودکی زاده می شود که میترا یا مهر نا میده می شود. (از ان پس به این استا ن نیمروز گفته شد)

میتراییا ن ایران و اروپا بر این با ورند که میترا پس از دراز ترین شب سال (شب چله) زاده شده است. و از ان پس هر سال به انگیزه ی خجستگی گا م های میترا یا مهر این شب را جشن می گیرند و می گویند با امدن میترا هر شب دو دقیقه از درازای سیا هی شب کا سته و بر درازای روز که فرمانروا یی مهر جها نتا ب است افزوده می شود تا در نخستین روز بهار شب و روز به برا بر ی می رسند.

همچنین این نکته ی مهم را یاد اور می شوند که زما نی که تا ریکی ستم وبیداد به با لا ترین مرز خود می رسد زمان کوتاه شدن و سر نگو نیش اغا ز میشود.امسال نیز همگا ن بر این باورند که شب یلدای تا ریخ ایران نیز در راه پا یا ن یا فتن است و ملت ایران پرتو پگا ه ازادی را در افق کشور خود می بیند. و بر این نکته باور استوار دارد 

  • ۹۱/۱۰/۲۰
  • سوشیانت

دیدگاه (۱)

عالی بود
پاسخ:
با تشکر از شما دوست عزیز
نظرات شما باعث دلگرمی ماست

ارسال دیدگاه

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
تحلیل آمار سایت و وبلاگ